واتس اپ و تلگرام: 09108606867

بذر کاکتوس

بازدید: 104

کاکتوس ها گیاهانی از خانواده Cactaceae هستند. این خانواده متمل بر 127 جنس و 1750 گونه است. کاکتوس در زیان یونانی به معنای گیاه تیغدار است. 

کاکتوس ها به اشکال و سایز های مختلف وجود دارند و اکثرا در محیط های گرم و خشک زندگی می کنند. کاکتوس های توانایی زیادی در ذخیره آب دارند و بافت های آن ها گوشتی و آبدار است. تقریبا تمام گونه های کاکتوس برگهای حقیقی خود را از دست داده اند و بجای آن تیغ دارند. تیغ ها از کاکتوس ها در برابر گیاهخواران محافظت می کنند و از طریق کاهش جریان هوا باعث کاهش از دست دادن آب و همچنین باعث سایه بر روی گیاه می شوند. کاکتوسها بومی قاره آمریکا می باشند. 

نگهداری از کاکتوس ها

بستر کشت

هدف از بستر کشت مهیا کردن شرایطی جهت پشتیبانی از گیاه و مهیا کردن آب، اکسیژن و عناصر غذایی است. برای کاکتوس ها دو نوع بستر کشت پیشنهاد می شود:

1- بستر کشتی شامل دوقسمت پیت ماس - یک قسمت کوکوپیت و یک قسمت پرلیت و مقدار کمی ورمی کمپوست .

2- بستر کشت دوم شامل 2 قسمت ماسه شسته شده - 1 قسمت کوکوپیت یا پیت ماس

آبیاری

کاکتوسها نیازمند آبدهی دقیقی هستند. دادن یک دستورالعمل کلی بسیار سخت است و به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله : 1- محلی که کاتوس ها در آن پرورش می یابند 2- نوع بستر کشت 3- نوع کاکتوس

به هرحال کاکتوس ها همیشه به آب احتیاج دارند حتی در زمستان زمانی که در خواب هستند. به عنوان یک توصیه عمومی در طول فصل رشد خاک کاکتوس ها باستی بین دو آبیاری کاملا خشک شود. 

نور و دما

کاکتوس ها در طبیعت در معرض مقدار زیادی نور و دما قرار می گیرند. با این حال دمای بش از 35 درجه سانتیگراد برای کاکتوس ها توصیه نمی شود. حداقل دما نیز در زمستان 5 درجه سانتیگراد است. 

ازدیاد

کاکتوس ها از طریق بذر، قلمه زدن و پیوند زدن تکثیر می  یابند.

آفات و بیماری ها

دامنه وسیعی از آفات به کاکتوس ها حمله می کنند از جمله شپشک آرد آلود ، مگس سفید ، کنه قرمز و تریپس. در صورت آبیاری زیاد کاکتوس ها به بیماری ها قارچی و باکتریایی مبتلا می شوند. 

Loading...