Loading...

تولید نشا در منزل

تولید نشا در منزل

اگر گیاهان دارای بذور کوچک، مستقیما در مزرعه یا باغچه کشت شوند غالبا جوانه زدن بذور ضعیف می باشد و گیاهان جوان بسیار کند رشد کرده و احتیاج به زمان طولانی برای کامل شدن دارند. همچنین ممکن است فصل برای رشد کامل در مزرعه بسیار کوتاه باشد. برای رفع چنین ایراد

ولید نشا گوجه فرنگی در خانه

اگر گیاهان دارای بذور کوچک، مستقیما در مزرعه یا باغچه کشت شوند غالبا جوانه زدن بذور ضعیف می باشد و گیاهان جوان بسیار کند رشد کرده و احتیاج به زمان طولانی برای کامل شدن دارند. همچنین ممکن است فصل برای رشد کامل در مزرعه بسیار کوتاه باشد. برای رفع چنین ایرادی، بسیاری از سبزی ها را از طریق نشاء کردن پرورش می دهند. نشاء ها یا در ساختمان ی مخصوص پرورش گیاه کشت می گردند یا به صورت روباز در مناطقی که هوا مناسب است پرورش می یابند.جهت تولید نشا در منزل میتوانید از راهنمای زیر استفاده کنید:


ابتدا یک ظرف مناسب (مثلا ظرف ماست یا بستنی) را انتخاب کنید و تعدادی حفره در ته آن ایجاد کنیدتا زهکشی به خوبی انجام شود تا هوا بخوبی به بذر در حال جوانه زنی برسد و ریشه گیاه نپوسد.مقداری خاک مناسب که شامل مقادیر مساوی از کوکوپیت، پرلیت و ورمی کمپوست می باشد را در ظرف بریزید.سپس بذرها را روی سطح خاک بریزید و روی آن را به اندازه 3 تا 5 میلی متر از خاک آماده شده بپوشانید.با استفاده از اسپری یا به روش آبیاری از کف آنها را آبیاری کنید. جهت انجام آبیاری از کف ظرف نشا را چند دقیقه در کاسه محتوی آب قرار دهید. رطوبت آرام آرام از کف جذب شده و تا سطح خاک را به خوبی مرطوب می کند.سطح ظرف را با یک نایلون شفاف بپوشانید تا خاک رطوبت خود را ازدست ندهد و تا زمان جوانه زنی نیاز به آبیاری دیگری ندارد. ظرف را در مکانی آفتابی و گرم قرار دهید . بذر ها در مدت 4 تا 7 روز جوانه خواهند زد. 

منبع عکس ها : http://minigardeners.wordpress.com

نظرات

    ارسال نظر