Loading...

راهنمای ارگانیک کنترل حلزون و راب (لیسک)

راهنمای ارگانیک کنترل حلزون و راب (لیسک)

حلزون و راب ها برای نسل ها یکی از مشکلات باغ داران بوده است و در طول این مدت روش های متعددی برای کنترل این آفات لیز توسعه یافته است که بعضی از این روش ها کارا تر هستند.

راهنمای ارگانیک از بین بردن حلزون و راب (لیسک)

حلزون و راب ها برای نسل ها یکی از مشکلات باغ داران بوده است و در طول این مدت روش های متعددی برای کنترل این آفات لیز توسعه یافته است که بعضی از این روش ها کارا تر هستند.

هدف از این راهنمای جامع نشان دادن راه های مختلف جهت از بین بردن حلزون ها و راب ها یا به طور ساده کنترل آنها است. بنابراین شما می توانید انتخاب کنید کدام روش یا مجموعه ای از روش برای موقعیت یا باغچه شما بهتر است.

اکثر روش هایی که در زیر به آنها اشاره شده به صورت ارگانیک هستند. در حقیقت تمامی این روش ها به درجات مختلفی تاثیر گذار هستند . بعد از خواندن این راهنما کنترل حلزون ها و راب ها برای شما آسان تر خواهد بود و شما قادر خواهید بود به آسانی و به سرعت این دستورالعمل ها را بکار ببرید.

خسارت حلزون

قدم اول شناسایی سریع

قبل از شروع اجازه دهید نگاه سریعی به اختلافات حلزون ها و راب ها بیندازیم که احتمالا برای شما مشخص هستند. همیشه تشخیص نوع آفت، مکان زندگی و چرخه زندگی آن باعث می شود تا زودتر از شر آن خلاص شویم.

توصیف

آفت های بالغ دارای بدن نرم، صدفدار و ساکن خشکی. حلزون ها دارای پوسته مارپیچی در عقب و 2.5 تا 4 سانتی متر طول بدنشان است. راب ها فاقد پوسته هستند. راب های باغچه 2.5 تا 3 سانتی متر هستن. اغلب حلزون ها و راب ها خاکستری تیره و روشن یا مشکی هستند و بعضی ها دارای نقاط یا الگوهای تیره تر می باشند. تخم های آنها بصورت مخروطی یا گرد و در این توده ژله مانند قرار دارند.

حلزونراب (لیسک)

 

گیاهان مورد هدف

تمامی گیاهان علفی و درختچه ها

خسارت حلزون

آسیب

هم حلزون ها و هم راب ها عمدتا از مواد گیاهی پوسیده تغذیه می کنند. همچنین آنها بافت های نرم و آبدار گیاهان را نیز می خورند و سوراخ خای بزرگی در برگ ها، ساقه، میوه و حتی پیاز گیاهان ایجاد می کنند. آنها می توانند به طور کامل گیاهچه ها را تخریب و سرشاخه ها و گیاهان جوان را آسیب بزنند. حلزون ها و بعضی اوقات راب ها می توانند برای تغذیه از درختان و درختچه ها بالا بروند. در سالهای مرطوب و در مناطقی که رطوبت بالایی دارند و پس از بارندگی های متعدد تعداد آنها و همچنین خسارت آنها اقزایش می یابد.

چرخه زندگی

حلزون های بالغ در خاک های مرطوب یا بقایای گیاههی یا حتی زیر سنگ ها تخم گذاری می کنند. بعد از 2 تا 4 هفته تخم ها باز می شوند. راب ها به مدت 5 ماه تا 2 سال رشد می کنند قبل از رسیدن به بلوغ ولی به بلوغ رسیدن حلزون ها 2 سال طول می کشد.

تخم گذاری حلزون

روش های کنترل و دفع حلزون ها و راب ها

  1. برداشت آنها با دست

برداشت حلزون ها و راب ها با دست و معدوم کردن آنها (می توانید آنها را در آب نمک بیندازید). این روش به خوبی تاثیر گذار است زیرا اگر همه حلزون های بالغ را قبل از تولید مثل جمع کنید جمعیت آنها به مقدار زیادی برای سال های آینده کاهش پیدا می کند. حلزون های ریز باقی مانده هم فقط به مقدار کمی می توانند خسرات ایجاد کنند.

شما می توانید این کار را در روز یا در شب به کمک چراغ قوه انجام دهید.

  1. استفاده ازمس

حلزون ها و راب ها نمی توانند مس را تحمل کنند زیرا در تماس با آنها ایجاد شوک می کند. یه یاد داشته باشید که این روش فقط ایجاد مانع بر سر راه آنها می کند و آنها را از بین نمی برد. این روش به خوبی برای درختان و گلدان گل ها به کار می رود.پ

مانع مسی

  1. شکارچیان طبیعی

مرغ و خروس ها، اردک ها، لاک پشت ها، موش ها ، بعضی از پرندگان و مارها، حلزون ها و راب ها را شکار می کنند. بیشتر کسانی که اردک و مرغ و خروس نگهداری می کنند عمدتا با حلزون ها و راب ها مشکلی ندارند.

این روش عمدتا در مناطق روستایی و مکان های خاصی کاربرد دارد.

  1. گیاهان دور کننده

استفاده از نعناع و مریم گلی گزارش شده که تاثیر خوبی در دور کردن حلزون ها راب ها دارد. به یاد داشته باشید این روش آنها را از بین نمی برد.

  1. استفاده از سرکه و آب

اسپری مخلوط مساوی سرکه و آب باعث از بین بردن حلزون ها و راب ها می شود

 

 

نظرات

    ارسال نظر