Loading...

آموزش کاشت گوجه فرنگی

آموزش کاشت گوجه فرنگی

از بذرهای تازه استفاده کنید

اگر مدت زمان زیادی از تولید بذرهای گوجه فرنگی گذشته باشد جوانه زنی آنها کاهش پیدا می کند. از بذرهایی استفاده کنید که کمتر از 4 سال از زمان تولید انها گذشته است. بهرحال بذرهایی که مدت زمان بیشتر از 4 سال از تولید آنها گذشته نیز جوانه می زنند در صورتی که در محل سرد و خشک نگداری شده باشند.

آماده کردن بستر کشت

خاک باغچه گزینه مناسبی نیست زیرا به راحتی فشرده می شود و می تواند حاوی میکروارگانیسم هایی باشد که باعث بیماری در گیاهان شود. مخلوطی از پیت مای، کوکوپیت و پرلیت پیشنهاد می شود. از استفاده از مخلوط هایی که حاوی مقادیر زیادی مواد غذایی بخصوص نیتروژن هستند اجتناب کنید زیرا باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود.

انتخاب ظرف مناسب جهت کشت

بذر گوجه فرنگی در صورتی که گرما و رطوبت مناسب دریافت کند در هر ظرفی به خوبی جوانه می زند. پس از جوانه زنی و رشد اولیه، گیاهچه احتیاج دارد که در ظرف بزرگتری کشت شود. این ظرف باید قابلیت زهکش داشته باشد تا آب اضافی به خوبی از آن خارج شود. استفاده از ظرف مناسب جهت کشت بذر بستگی به تعداد گیاهان مورد نظر شما دارد و افراد حرفه ای از سینی های کشت پلاستیکی استفاده می کنند که در ابعاد و اندازه های مختلف جهت مصارف خانگی وجود دارد. بسیاری از پرورش دهندگان خانگی از لیوان های یکبار مصرف که ته آن سوراخ شده است استفاده می کنند.

 


زمان کاشت را تعیین کنید

بسیاری از افراد تازه کار به سادگی در کاشت گوجه فرنگی شکست می خورند زیرا خیلی زود دست به کار می شوند. اگر به خوبی از گیاهان مراقبت کنید نشاهای گوجه فرنگی بعد از 6 تا 8 هفته آماده انتقال به محل اصلی می شوند. قبل از کشت بذرها تعیین کنید چه زمانی گیاهان می توانند به محل اصلی انتقال پیدا کنند. کشت در هوای آزاد می تواند 1 تا 2 هفته بعد از آخرین یخبندان انجام شود.

کشت بذرها

یک طرف کوچک را با بستر کشت مناسب پر کنید. بذرها را در عمق 3 میلی متری کشت کنید. بعد از آن بستر را با اسپری آب مرطوب کرده و به آرامی فشرده کنید تا مطمئن شوید که بذر در ارتباط مستقیم با بستر کشت مرطوب قرار گرفته است. بذر احتیاج دارد تا آب را در طی دوره جوانه زنی جذب نماید.

شما می توانید تعداد زیادی بذر را در کنار یکدیگر کشت کنید زیرا گیاهچه ها بعد از مدتی به ظرف بزرگتری انتقال داده می شوند(بعد از اینکه اولین برگ های حقیقی نمایان شدند).

در طی این مدت مناسب است که ظرف کشت را جهت نگهداری رطوبت با پوششی محافظت نماییم. شما می توانید ظرف کشت را درون درون نایلون قرار دهید یا روی آن را توسط نایلون پلاستیکی بپوشانید. اجازه دهید تهویه صورت گیرد اما اجازه ندهید بستر کشت خشک شود.

 

صبورانه منتظر جوانه زنی باشید

ظرف کاشت را در محلی گرم و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور جهت جوانه زنی نیاز نیست اما تا زمانی که باعث ایجاد دمای زیاد نشود مضر نیست.

بذر گوجه فرنگی بین 5 تا 10 روز جوانه می زند در صورتی که در دمای بهینه بین 21 تا 27 درجه سانتی گراد نگهداری شود. جوانه زنی در دمای پایین تر به تاخیر و در دمای بالاتر شتاب بیشتری می گیرد. دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد و بالاتر از 35 درجه سانتیگراد برای جوانه زنی مضر است.

به بذرهای در حال جوانه زنی توجه کافی داشته باشید زیرا بعد از جوانه زنی و خروج از خاک نیاز به نور خورشید دارند. آنها به شدت به نور خورشید نیاز دارند و در صورت کافی نبودن نور بعد از جوانه زنی ساقه آنها تا 8 سانتیمتر بلند می شوند که مطلوب نیست.

گیاهچه را در نور قرار دهید

نور قوی برای رشد گیاهچه گوجه فرنگی مورد نیاز است. یک گلخانه گرم بهترین گزینه برای ادامه رشد گیاهچه ها می باشد. انتخاب دوم می تواند شاسی سرد باشد. بسیاری از پرورش دهندگان خانگی از لامپ های فلورسنت استفاده می کنند. همچنین یک پنجره رو به جنوب می تواند مورد استفاده قرار گیرد ولی لامپ فلورسنت گزینه مناسب تری است.

رشد گیاه را پایش کنید

گیاهچه های گوجه فرنگی به بهترین نحو در دمای 18 درجه سانتیگراد به همراه گردش هوای مناسب رشد می کنند.

بعد از هر آبیاری اجازه دهید بستر کشت خشک شود سپس آبیاری بعدی را انجام دهید. هنگامی که گیاهان اولین برگ های حقیقی خود را نمایان می سازند آنها باید به ظرف بزرگتری انتقال داده شوند. این تغییر ظرف باعث می شود که گیاه سیستم ریشه ای قوی تری تشکیل دهد. در این مرحله مقدار بیشتری از ساقه گیاهچه را در زیر خاک قرار دهید.

بسیاری از بستر کشت های تجاری حاوی مقادیر کمی از عناصر غذایی هستند که می توانند تا مدتی گیاهچه را پشتیبانی کنند. با توجه به نوع بستر کشت شما احتیاج دارید که کود دهی را آغاز نمایید. اگر می خواهید کوددهی را آغاز نمایید آن را با محلول های بسیار رقیق انجام دهید.

مقاوم سازی گیاهچه

انتقال گیاهچه به زمین اصلی باید به آرامی صورت گیرد که به این شرایط مقاوم سازی گفته می شود. اگر این کار به آرامی انجام نشود ممکن است به گیاه استرس وارد شود و رشد آن به طور موقت کاهش یابد. هر چقدر گیاهان در محیط داخل بیشتر باقی بمانند، انتقال و سازگاری آنها به شرایط خارج سخت تر خواهد بود. از آفتاب کامل و باد در زمان انتقال اجتناب کنید. از شاسی سرد می توان جهت موقاوم سازی استفاده کرد.

شکوفه های ابتدایی را هرس کنید تا گیاه قوی تری داشته باشید. اگر گیاه به اندازه کافی قوی و سالم است  احتیاج هرس شکوفه ابتدایی ندارد.

مشکلات رایج

گیاهچه های بلند و علفی: گیاهچه های بلند و علفی زمانی ایجاد می شوند که 1-نور به اندازه کافی در دسترس نمی باشد 2- دما به مقدار زیادی بالا باشد.3- به مقدار زیادی کود به گیاه داده شده باشد. در این شرایط پیشنهاد می شودکه در زمان انتقال گیاهچه به ظرف بزرگتر ساقه گیاهچه را در عمق بیشتری از خاک بکارید و دما را کاهش دهید.

مرگ گیاهچه: مشخصه آن عدم جوانه زنی بذرها یا باریک شدن ساقه گیاهچه در محل اتصال با خاک و سپس افتادن و از بین رفتن گیاهچه می باشد. مسئوا این اتفاق قارچ های متعددی هستند که به مقدار فراوان در خاک دیده می شوند و یکی از روش های پیشگیری استفاده از بستر کشت های تجاری ضد عفونی شده می باشد. همچنین عدم تهویه مناسب باعث بروز چنین اشکالی می شود.

برگ های به دام افتاده: بعضی اوقات برگ های ابتدایی گیاه برای خارج شدن از پوشته بذر با مشکل مواجه می شوند. صبور باشید بیشتر اوقات برگ ها از پوسته بذر خارج می شوند. تنها راه مرطوب کردن پوسته بذر با اسپری آب است.

رشد کند : هنگامی که گیاهچه به خوبی رشد نمی کند معمولا بدین علت است که دما به مقدار زیادی پایین است یا مقدار عناصر غذایی به اندازه کافی نیست.

 

نظرات

    ارسال نظر