Loading...
بذر گل ساعتی آبی (10عدد)

بذر گل ساعتی آبی (10عدد)

قیمت : 6,500تومان

حاوی 10 عدد بذر

امتیاز 0 از 5 توسط 0 کاربر
وضعیت: ناموجود به من اطلاع بده

گل ساعت گونه‌ای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد می‌کند. این گیاه رشد سریع و ساقه‌های بلند بالارونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان می‌کند.در صورتی که دمای هوای کمتر از 5- درجه سانتیگراد نشود در زمستان برگ های آن خشک شده و در بهار دوباره از ناحیه ریشه رشد می کند. گل ساعتی گیاهی است زینتی و گلهای آن درشت به اندازه 7 تا 12 سانتی متر  و به‌ شکل‌ساعت است. رنگ گلها قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش می‌باشد. ساقه آن چون به‌درختان مجاور می‌پیچد و تا 10 متر نیز بالا می‌رود از این رو آن را پیچ ساعتی نیز می‌نامند. میوه‌اش زرد رنگ و خوراکی است. میوه این گیاه حاوی اسید سیتریک و نیز دارای پرولین ، مالتول و اتل مالتول است . از برگ و میوه و گلهای گیاه پاسیفلور استفاده دارویی‌به‌عمل می‌آید. تجارب آزمایشگاهی و بالینی اثر ضد اضطراب و آرام بخشی عصاره گل ساعتی را نیز به اثبات رسانده است.

 

روش کاشت بذر

جهت جوانه زنی هرچه سریعتر، بذرها نیازمند پیش تیمار هستند زیرا بذرهای گل ساعتی پوسته ضخیمی دارند که سبب می شود به آرامی جوانه بزنند. راحت ترین راه پیش تیمار بذرها قرار دادن بذرها به مدت 2 روز در آب گرم 40 درجه سانتیگراد است. همچنین روش دیگر پیش تیمار بذرها خراش دادن پوشته بذر به آرامی توسط کاغذ سنباده نرم است. 

پس از انجام پیش تیمار، بذرها را به عمق یک سانتی متر در یک بستر کشت استریل بکارید. حفظ دمای 26 درجه سانتیگراد و مرطوب نگه داشتن بستر کشت باعث جوانه زنی سریع بذرها می شود. مدت زمان جوانه زنی بذرها به شدت متغییر است و ممکن است یک هفته تا سه ماه به طول انجامد. پایین بودن دمای بستر کشت سبب به تاخیر افتادن جوانه زنی بذرها می شود. 

نظرات

    ارسال نظر