بذر

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
بذر گل تکمه ای
بذر گل تکمه ای
5(1)
6,000تومان
بذر گل درخشنده
بذر گل درخشنده
5(1)
6,000تومان

بذر چیست؟

بذر در واقع یک جنین کوچک است که به همراه منابع غذایی توسط لایه های محافظ (پوسته بذر) پوشیده شده است. از نظر زیست شناسی بذر حاصل لقاح دانه گرده و سلول تخم در تخمدان گیاه است. تکثیر گیاهان از طریق بذر دارای برتری هایی نسبت به سایر روش های تکثیر گیاهان (از جمله قلمه زدن) است. تکثیر گیاهان از طریق بذر نسبتا ارزان و به تعداد زیاد قابل انجام است. قابلیت انبار کردن بذرها به مدت طولانی و همچنین افزایش تنوع از دیگر مزایای تکثیر از طریق بذر می باشد. 

قسمت های بذر

بذر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بذر خوب فاقد ناخالصی های فیزیکی (خاک،بقایای گیاهای یا بذر علف های هرز) است و از نظر ژنتیکی خلوص بالایی دارد. بنابراین بذر با کیفیت هم به خوبی تمیز شده است و هی طی مدت تولید بذر تمام مسائل فنی (مانند ایزولاسیون) جهت حداکثر خلوص ژنتیکی رعایت شده است. بذر خوب درصد، سرعت و یکنواختی جوانه زنی قابل قبولی دارد. هر چقدر مدت زمان بیشتری از زمان تولید بذر گذشته باشد احتمال کاهش درصد جوانه زنی وجود دارد. نگهداری بذر در شرایط دما و رطوبت پایین باعث می شود که بذر برای مدت بیشتری کیفیت خود را حفظ کند. 

شرایط ضروری برای جوانه زنی بذر کدامند؟

1. آب: آب برای جوانه زنی به شدت ضروری است. آب باعث می شود که فعل و انفعالات شیمیایی داخل بذر آغاز شوند. 

2.اکسیژن: اکسیژن باعث فعال شدن چرخه سوخت و ساز درون بذر می شود و انرژی لازم برای جوانه زنی را ایجاد می کند. 

3.دما: برای بذرهای مختلف اپتیمم دمایی متفاوتی وجود دارد ولی به طور کلی جوانه زنی در دمای 25 تا درجه سانتیگراد بهتر انجام می شود. 

بذر هیبرید چیست؟

بذر هیبرید حاصل زحمات چندین ساله اصلاحگر در تجمع خواص برتر یک گونه در یک رقم بذر است. بذر هیبرید عملکرد بالاتر و مقاومت بیشتری نسبت به بیماری ها دارد. بذرهای هیبرید هر سال می بایست خریداری شوند و نمی توان از آنها بذر گیری کرد زیرا بذرهای نسل دوم کیفیت خود را از دست می دهند. 

اصلاح گیاهان