بذر

بازدید:

خرید بذر

بذر اصلی ترین روش تکثیر گیاهان است. هدف از خرید بذر عمدتا برداشت محصول یا زیبا سازی منزل وباغچه می باشد. بذر سبزیجات، بذر صیفی جات، بذر گیاهان دارویی، بذر گل و بذر کاکتوس در صورتی که کیفیت لازم را نداشته باشد و در شرایط خوبی کشت نشوند به نتیجه خوبی نخواهید رسید. برای خرید بذر با کیفیت از فروشگاه آقای بذر قبل از شروع فصل کاشت اقدام به تهیه بذر نمایید. برای خرید از فروشگاه آقای بذر کافی است گیاه مورد علاقه خود را در سایت جستجو نمایید و اطلاعات آن را از روی سایت مطالعه کرده و در سبد خرید خود قرار دهید. از طریق پست پیشتاز و تیپاکس سفارش ها به سراسر ایران ارسال می شوند. برای خرید بذر نیاز به ثبت نام در سایت نیست ولی درصورت ثبت نام راحت تر می توانید سفارش های خود را پیگیری کنید. فروشگاه بذر و کود آقای بذر دارای درگاه پرداخت اینترنتی امن بانک پاسارگاد و زرین پال می باشد. همچنین از طریق پرداخت کارت به کارت می توانید سفارش خرید بذر خود را ثبت کنید. پس از ثبت سفارش پیامکی حاوی اطلاعات سفارش برای شما ارسال می گردد که برای پیگیری سفارش خود می توانید از اطلاعات آن استفاده کنید. بذرهای موجود در فروشگاه بذر و کود آقای بذر به چند دسته تقسیم می شوند. بذر صیفی جات و سبزیجات:بذر فلفل تند، بذر کدو، بذر گوجه فرنگی، بذر کدو، بذر گوجه گیلاسی، بذر ریحان، بذر جعفری، بذر شنبلیله، بذر تربچه، بذر گشنیز  بذر میوه: بذر فیسالیس، بذر پشن فروت، بذر میوه اژدها، بذر توت فرنگی بذر کاکتوس: بذر لیتوپس، بذر آستروفیتوم، بذر اچینوپسیس بذر گیاهان دارویی: بذر بابونه آلمانی، بذر بادرنجبویه، بذر گل گاوزبان، بذر اسطوخودوس بذر گل: بذر گل آهار، بذر گل جعفری، بذر گل اطلسی، بذر گل قهر  پیاز گل و زعفران:پیاز گل لاله، پیاز گل سنبل

بذر چیست؟

بذر در واقع یک جنین کوچک است که به همراه منابع غذایی توسط لایه های محافظ (پوسته بذر) پوشیده شده است. از نظر زیست شناسی بذر حاصل لقاح دانه گرده و سلول تخم در تخمدان گیاه است. تکثیر گیاهان از طریق بذر دارای برتری هایی نسبت به سایر روش های تکثیر گیاهان (از جمله قلمه زدن) است. تکثیر گیاهان از طریق بذر نسبتا ارزان و به تعداد زیاد قابل انجام است. قابلیت انبار کردن بذرها به مدت طولانی و همچنین افزایش تنوع از دیگر مزایای تکثیر از طریق بذر می باشد. 

قسمت های بذر

بذر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بذر خوب فاقد ناخالصی های فیزیکی (خاک،بقایای گیاهای یا بذر علف های هرز) است و از نظر ژنتیکی خلوص بالایی دارد. بنابراین بذر با کیفیت هم به خوبی تمیز شده است و هی طی مدت تولید بذر تمام مسائل فنی (مانند ایزولاسیون) جهت حداکثر خلوص ژنتیکی رعایت شده است. بذر خوب درصد، سرعت و یکنواختی جوانه زنی قابل قبولی دارد. هر چقدر مدت زمان بیشتری از زمان تولید بذر گذشته باشد احتمال کاهش درصد جوانه زنی وجود دارد. نگهداری بذر در شرایط دما و رطوبت پایین باعث می شود که بذر برای مدت بیشتری کیفیت خود را حفظ کند. 

شرایط ضروری برای جوانه زنی بذر کدامند؟

1. آب: آب برای جوانه زنی به شدت ضروری است. آب باعث می شود که فعل و انفعالات شیمیایی داخل بذر آغاز شوند. 

2.اکسیژن: اکسیژن باعث فعال شدن چرخه سوخت و ساز درون بذر می شود و انرژی لازم برای جوانه زنی را ایجاد می کند. 

3.دما: برای بذرهای مختلف اپتیمم دمایی متفاوتی وجود دارد ولی به طور کلی جوانه زنی بذر بسیاری از صیفی جات در دمای 25 تا درجه سانتیگراد بهتر انجام می شود. 

جوانه زنی بذر لوبیا

بذر هیبرید چیست؟

بذر هیبرید حاصل زحمات چندین ساله اصلاحگر در تجمع خواص برتر یک گونه در یک رقم بذر است. بذر هیبرید عملکرد بالاتر و مقاومت بیشتری نسبت به بیماری ها دارد. بذرهای هیبرید هر سال می بایست خریداری شوند و نمی توان از آنها بذر گیری کرد زیرا بذرهای نسل دوم کیفیت خود را از دست می دهند. 

اصلاح گیاهان