فیلتر
بذر آفتابگردان زینتی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

گل آفتابگردان گلی جذاب، زیبا و خاص که همگی با آن آشنا هستیم. یکی از گل های ایده آل برای کاشت در باغچه و یا گلدان است، گل شاخه بریده آن در تزیین دسته گل کاربرد دارد، از دانه های آن هم برای مصارف خوراکی و روغن کشی استفاده می شود. اگر شما هم میخواهید با این گل زیبا و پرکاربرد و روش کاشت آن بیشتر آشنا شوید با ما در این مطلب همراه باشید. 

آفتابگردان همانطور که از نام علمی آن می آید یعنی هلیانتوس گلی است که به دنبال آفتاب می باشد. گیاهی یکساله و روز بلند که اگر در اوایل بهار این گل را بکارید در تابستان شاهد گل های زیبای آن هستید. رنگ گل های آفتابگردان به صورت عادی به رنگ زرد است اما نوع قرمز آن هم وجود دارد.

گل آفتابگردان چون در طول روز نیازمند آفتاب کامل می باشد توصیه می شود که در آپارتمان نگهداری نشود اما برای کاشت در باغچه و بالکن هایی که آفتابگیر هستند انتخاب فوق العاده ای است. گل آفتابگردان گیاهی است که نسبت به فضای کاشت عکس العمل نشان می دهد، مثلا اگر می خواهید گل های بیشتر با ساقه های کوتاه تر و ضخیم تر داشته باشید آفتابگردان را در فاصله بیشتری از همدیگر بکارید اما اگر طالب گل های کوچکتر با ساقه های نازک تر هستید فواصل کاشت را به هم نزدیک تر کنید. کاشت آفتابگردان هم به صورت مستقیم و هم به صورت نشا امکان پذیر است. اگر به صورت مستقیم کاشته شود ساقه ها بلندتر و فاصله تا گلدهی طولانی تر است، اما اگر به صورت نشا کاشته شود و از سینی نشا به زمین اصلی منتقل شود به دلیل استرسی که به گیاه در طی انتقال وارد می شود گیاه خیلی سریع تر به گل می رود و ساقه ها کوتاه تر و یا به اصطلاح کوتوله می شود. 

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که کشاورزان پس از چند کشت پیاپی آفتابگردان در زمین خود متوجه شدند که سایز گل ها کوچکتر می شود با اینکه از یک واریته استفاده میکردند که این امر به دلیل کاهش حاصلخیزی خاک می باشد  پس نسبت به حاصلخیزی خاک دقت کافی انجام شود. 

گل آفتابگردان دارای ریشه های عمیق می باشد که همین امر مقاومت به خشکی را در آن افزایش می دهد اما ابا این وجود آبیاری این گل باید به صورت منظم باشد به خصوص در ماه های اولیه که هنوز ریشه ها گسترش کافی نداشته اند. 

امیدواریم با رعایت این نکات شاهد گل های زیبای افتابگردان باشید.