فیلتر
بذر بامیه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

بامیه محصول فصل گرم است و در آب و هوای سرد رشد کمی دارد. در مناطق معتدل می توان در اواخر بهار اقدام به کاشت بامیه کرد. ارتفاع بوته بامیه 1 تا 1.5 متر است و میوه ها را وقتی که انداره 3 تا 4 سانتی هستند باید برداشت کرد. بذر بامیه درشت و کروی است و کاشت آن به راحتی انجام می شود. میوه های بامیه سرشار از ویتامین A و دارای کالری کمی هستند و به همین دلیل مکمل های خوبی برای رژیم های غذایی کم کالری می باشند. گل های گیاه بامیه هم بسیار زیبا هستند و از نظر ظاهری به گل های هم خانواده ی خود یعنی ختمی شبیه است. بامیه برای رشد به آفتاب کامل در طول روز و دمای در حدود 16 درجه به بالا نیاز دارد. خاک باید حاصلخیز و دارای PH خنثی (7-6/5) باشد. قبل از کاشت بهتر است کود دامی پوسیده و یا کمپوست را با خاک به خوبی مخلوط نمایید. 

نحوه کاشت بامیه

دانه های بامیه درشت و دارای پوست سختی هستند، پس برای سرعت بخشیدن به عمل جوانه زنی می توانید قبل از کاشت بذرها را مدتی در آب گرم خیس نمایید. دانه ها را در عمق 1/5 تا 2 سانتی متری بکارید و فاصله روی ردیف ها 30 تا 40 سانتی متر باشد و فاصله ردیف ها از همدیگر چون بوته های بامیه بلند هستند حدودا 90 تا 120 سانتی متر در نظر بگیرید. برای بامیه ها می توانید از کود سه بیست یا کمپوست و یا کود دامی پوسیده شده استفاده کنید اما ترجیحا از کود نیتروژن بالا زیاد استفاده نکنید زیرا نیتروژن بالا موجب تاخیر در گلدهی گیاه می شود و بیشتر گیاه را به تولید برگ و ساقه تشویق می کند. در طول ماه های تابستان بامیه را به خوبی آبیاری نمایید.

زمان برداشت بامیه

زمانی بامیه را برداشت کنید که میوه ها 5 تا 10 سانتی متر طول داشته باشند، اما بهترین حالت زمانی است که طول میوه ها 3 تا 4 سانتی متر باشد که معمولا این شرایط تقریبا 2 ماه بعد از کاشت ایجاد می شود. در این صورت میوه ها نرم ترین و قابل هضم ترین حالت خود را دارند.اگر برداشت ها به صورت منظم و پی در پی باشد گیاه گل های بیشتری تولید می کند. در صورتی که در هنگام برداشت، ساقه ها برای بریدن خیلی سخت باشند یعنی میوه آن غیر قابل خوردن شده اند.

بامیه دارای برگ های بزرگ، کرکدارو خارهای ریز روی غلاف میوه می باشد که هر دو ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود. پس بهتر است هنگام رسیدگی به مزرعه و یا در حین برداشت از دستکش و لباس آستین بلند استفاده نمایید.