فیلتر


بذر انواع فلفل

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

نام علمی فلفل: Capsicum annuum

نام انگلیسی فلفل:Pepper

مراقب و کشت فلفل

فلفل در خاک‌های حاصلخیز با زهکشی مناسب و دارای pH 6.5 بهترین رشد را دارد. فلفل برای عملکرد بهتر در طی فصل رشد به مقدار زیادی فسفر و کلسیم نیاز دارد.

کاشت بذر فلفل برای نشا

در مناطق معتدل در اواخر بهمن ماه یا حدود 8 هفته قبل از انتقال نشاها به زمین اصلی، بذر فلفل را در ظرف های دربدار معمولی یا سینی های نشا در عمق نیم سانتیمتری کاشت کنید. اگر امکان دارد، دمای خاک را در محدوده 27 تا 32 درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید. بذر فلفل در خاک سرد به طور بسیار کند جوانه می‌زند. وقتی برگ های اولیه ظاهر شدند، نشاها را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید. گیاهان را در دمای تقریبی 21 درجه سانتیگراد در روز و 16 درجه سانتیگراد در شب پرورش دهید.

سرمادهی نشا فلفل

سرمادهی نشا فلفل می تواند تعداد گل و میوه ها را افزایش دهد. وقتی سومین برگ واقعی ظاهر شد، نشاها را به مدت 4 هفته در دمای شبانه حداقل 12 درجه سانتیگراد نگه دارید. گیاهان باید در معرض نور کامل خورشید قرار بگیرند. اگر از این تکنیک استفاده می‌کنید، بهتر است بذرهای فلفل را 1 تا 2 هفته زودتر از معمول کاشت کنید.

انتقال نشا‌های فلفل به زمین اصلی

بعد از رفع خطر سرما، نشا‌ فلفل را زمانی که خاک گرم شده و دمای هوا ثابت است، به زمین اصلی انتقال دهید. نشا‌های ایده‌آل بایستی دارای جوانه گل باشند اما گل‌های باز نداشته باشند. فاصله‌گذاری بین گیاهان فلفل روی ردیف‌ها 30 تا 45 سانتیمتر و فاصله بین ردیف‌ها 60 تا 90 سانتیمتر در نظر بگیرید. بعد از کاشت نشاها را با استفاده از کود فسفر بالا آبیاری کنید.

بیماری ها و مشکلات رایج فلفل

برای جلوگیری از بیماری های باکتریایی و قارچی سعی کنید از آبیاری قطره ای استفاده کنید و فقط در خاک های با زهکشی خوب اقدام به کاشت فلفل کنید، برای کاهش فشار آفات و بیماری ها، در زمینی که پارسال فلفل کشت کرده اید دوباره فلفل نکارید و سعی کنید تناوب کشت را رعایت کنید. آفتاب سوختگی میوه ها به علت کم بودن تراکم مناسب گیاهان ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از سیاه شدن ته میوه به خاک کود های کلسیمی اضافه کنید و آبیاری را به طور منظم انجام دهید. گیاهان پر شاخ و برگ و دارای تعداد میوه‌ کم ممکن است بر اثر زیاده روی در مصرف کود های نیتروژن دار، دماهای بسیار گرم یا سرد در دوره گلدهی، آسیب حشرات و یا گیاهان ناسازگار و دیررس ایجاد شوند.

برداشت و نگهداری فلفل

نخستین میوه های فلفل را به سرعت بچینید تا گیاه تحریک به باردهی بیشتر شود. میوه ها را شسته و در دمای 7 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 95٪ نگه دارید.

مشخصات بذر فلفل

هر گرم بذر فلفل حدودا حاوی 150 عدد بذر می باشد.