بذر ذرت شیرین

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
بذر ذرت شیرین آرزومان

بذر ذرت شیرین آرزومان

(5)| (امتیاز این محصول)
65,000 تومان
بذر ذرت فوق شیرین و زودرس

بذر ذرت فوق شیرین و زودرس

(5)| (امتیاز این محصول)
35,000 تومان

ذرت شیرین به علت داشتن قند بیشتر مصرف تازه خوری بهتری نسبت به ذرت معمولی دارد. کاشت ذرت به آسانی توسط بذر انجام می گیرد. به علت سایز بزرگ بذرها می توان آن را به راحتی کشت کرد و بذرها به راحتی جوانه می زنند. توجه داشته باشید که حتما حداقل 10 تا 20 بوته بذر ذرت را در کنار یکدیگر بکارید تا گیاهان به خوبی گرده افشانی شوند و بلال ها کامل دانه ببندند. در صورتی که طی فصل رشد گیاه را به خوبی تغذیه کنید بلال های درشت تری برداشت خواهید کرد.ذرت شیرین گیاهی یکساله و بومی قاره امریکا است و برای رشد و برداشت به یک دوره 75 تا 90 روزه بدون سرما و یخبندان نیاز دارد. ذرت برای گرده افشانی به باد متکی است. 

کاشت ذرت شیرین

ذرت را در مکانی بکارید که حداقل در طول روز 6 تا 8 ساعت نور خورشید داشته باشد. ذرت به نوع خاک حساس است. ذرت شیرین نیازمند آبیاری مداوم است و خاک بایستی زهکشی  خوبی داشته باشد. بهتر است قبل از کاشت مقداری کمپوست با خاک مخلوط نمایید. توصیه می شود ذرت را به صورت کشت مستقیم بکارید تا ریشه های حساس آن هنگام انتقال آسیب نبیند. ذرت به سرما بسیار حساس است، دمای خاک هنگام کاشت باید حداقل 16 تا 18 درجه سانتی گراد باشد که این زمانی ایجاد می شود که حدودا 2 یا 3 هفته از آخرین یخبندان بهاره گذشته باشد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که فصل رشد کوتاهی دارد بهتر است از ارقامی از ذرت استفاده کنید که زودرس هستند و تا قبل از سرمای شدید پاییز قابل برداشت می شوند.  

برای سرعت بخششیدن به جوانه زنی بذر ذرت شیرین می توانید بذرها را کمی مرطوب کنید و در دستمال مرطوب بپیچید و در یک کیسه پلاستیکی به مدت 24 ساعت نگه دارید. بذرها را در عمق 4 تا 5 سانتی متری و به فاصله 5 تا 10 سانتی متر بکارید. برای ذرت بهتر است به جای تشکیل ردیف، بلوک ایجاد شود چون همانطور که گفته شد گرده افشانی ذرت از طریق باد است و در حالت بلوکی این عمل راحت تر اتفاق می افتد. هنگام کاشت می توانید از یک کود 20-20-20 استفاده کنید اما اگر مطمئن هستید که خاک غنی از مواد آلی است می توانید این مرحله را حذف کنید. بعد از کاشت بذرها، زمین را به خوبی آبیاری کنید. 

زمانی که بوته های جوان ذرت به ارتفاع حدود 10 سانتی متر رسیدند، می توانید زمین را کمی تنک کنید و بوته های ضعیف تر را حذف کنید. هنگام وجین و یا تنک کردن بسیار مراقب ذرت ها باشید تا ریشه های آنها آسیب نبیند. ذرت ها را به خوبی آبیاری کنید چون ذرت ریشه های کم عمقی دارد و در نتیجه در اثر خشکی خاک سریعا آسیب می بیند. پس اگر در مناطق با آب و هوای گرم هستید و یا خاک مزرعه بافت شنی دارد آبیاری بیشتری هم باید انجام دهید.معمولا احتمال دارد ساقه ذرت در اثر وزش بادهای قوی خوابیده شود به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از این حالت پای بوته و ساقه ذرت را خاک بریزید.