فیلتر


بذر خیار

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

نام علمی خیار: Cucumis sativus

نام انگلیسی خیار: Cucumber

خیار یکی از صیفی جات پرمصرف است که بیشتر به صورت تازه خوری و سالاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک منبع عالی از ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامتی بدن شناخته می‌شود. بوته خیار رونده است و به هر چیزی می پیچد و از آن بالا می رود. خیار میوه ای آبدار است که حدودا 95 درصد آن را آب تشکیل می دهد. خیار حاوی ویتامین K است که ۱۶ درصدنیاز روزانه بدن را تأمین می‌کند.

انواع خیار

خیار دارای تنوع نسبتا زیادی است. مانند خیار چنبر، خیار سبز معمولی، خیار لیمویی که گرد و زرد رنگ است، خیار خاردار که بیشتر برای تولید خیار شور مصرف دارد، خیار مینی که معمولا 10 سانتیمتر بیشتر نمی شود و کوتاهتر از خیار های سبز معمولی هست و .... خیارها از نظر مکان کاشت به دو دسته خیار های گلخانه ای و خیارهای هوای آزاد تقسیم می شوند. در خیار های هوای آزاد گل های نر و ماده به صورت جداگانه روی یک بوته وجود دارند و نیازمند گرده افشانی توسط حشرات می باشند. اما خیار های گلخانه ای پارتنوکارپ می باشند و تمامی گل ها ماده هستند و نیاز به گرده افشانی ندارند.  

کاشت بذر خیار

مکان مناسب کاشت خیار

بوته خیار به نور فراوانی نیاز دارد، بنابراین باید مکانی انتخاب شود که تا حد ممکن از نور خورشید برخوردار باشد.

زمان مناسب کاشت بذر خیار

خیار به سرما حساس است بنابر این زمان کاشت بذر خیاردر فصل بهار یا تابستان است. 

خاک مناسب کاشت خیار

خیار نیاز به خاک حاصلخیز با زهکش خوب دارد. استفاده از کود ها جهت حاصلخیزی خاک پیش از کاشت خیار در زمین اصلی توصیه می شود. برای برداشت عملکرد فراوان در طی فصل رشد میبایستی از کودهای لازم نیز استفاده کنید.  

آبیاری منظم

خیار نیاز به آبیاری منظم دارد. خشکی خاک سبب کاهش عملکرد و زرد شدن بوته خیار می شود. دو روش مرسوم آبیاری خیار روش جوی و پشته و یا آبیاری قطره ای و استفاده از نوار تیپ است. استفاده از نوار تیپ و آبیاری قطره ای به دلیل مدیریت بهتر علف های هرز و کاهش مصرف آب و همچنین مدیریت بهتر استفاده از کود ها توصیه می شود. 

آفات و بیماری‌های خیار

باید مراقبت کاملی از بوته خیار در برابر حشرات و بیماری‌ها صورت گیرد. استفاده از مواد شیمیایی یا روش‌های طبیعی می‌تواند به حفظ سلامتی بوته خیار کمک کند.

زمان مناسب برداشت خیار

خیار باید در زمان مناسب برداشت شود زیرا در صورتی که برداشت خیار به تعویق بیوفتد میوه خیار درشت شده و کیفیت آن کاهش پیدا می کند.