Loading...

فیسالیس پروویانا چیست؟

فیسالیس پروویانا چیست؟

فیسالیس پروویانا گیاهی از خانواده تاجریزی یا سولاناسه است که خواستگاه آن کشور پرو می باشد.

.

.

.

.

.

فیسالیس پروویانا

Physalis peruviana

 فیسالیس پروویانا گیاهی از خانواده تاجریزی یا سولاناسه است که خواستگاه آن کشور پرو می باشد. در قرن 18 در کشور انگلستان کشت شد و سپس در قرن 19 به آفریقای جنوبی راه یافت. در قرن 20 به صورت عمده در کشور های معتدل و گرم معرفی و کشت گردید.

فیسالیس پروویانا در مناطق معتدل به صورت یک گیاه یکساله است  که بر اثر سرمای زمستان از بین می رود. اما در مناطق گرم یا حاره به صورت یک گیاه چند ساله است. حدودا یک تا یک و نیم متر ارتفاع و برگ های آن قلبی شکل و پرزدار است. گل های دو جنسه آن به صورت زنگوله ای و رو به پایین است. میوه های آن پوست صاف و براق و حدودا 1.5 تا 2 سانتی متر قطر دارند. ویژگی منحصر به فرد این گیاه پوسته ای است که میوه را در بر می گیرد، به همین جهت در ایران به نام عروسک پشت پرده نامیده می شود.

هر 100 گرم فیسالیس حاوی کالری کمی به مقدار 53 کیلوکالری است. و حاوی مقدار متوسطی از ویتامین C ، تیامین  و نیاسین است. ویتامین A و ریبوفلاوین، کلسیم، فسفر و آهن  نیز به مقدار کمی در آن وجود دارد. 

میوه فیسالیس طعم شیرینی دارد و به دلیل دانه های داخل آن یاد آور طعم توت فرنگی و کیوی است. 

سوالات متداول

 عملکرد هر بوته فیسالیس پروویانا چه مقدار است؟

طبق مشاهدات و اندازه گیری های انجام شده از مزارع و گلخانه های مختلف در ایران عملکرد هر بوته 1 تا 1.5 کیلوگرم در هوای آزاد و 3 تا 4 کیلوگرم در گلخانه بوده است. البته با توجه به شرایط آب وهوایی در مناطق مختلف کمتر و بیشتر نیز گزارش شده است. در گلخانه و در سال دوم عملکرد بیشتری نسبت به سال اول دارد. 

فیسالیس چه ارقام دیگری دارد؟

2 گونه فیسالیس در جهان به مقدار زیاد کشت می گردند. 

Physalis peruviana   و Physalis pruinosa. تفاوت ظاهری این دو در اندازه بوته و اندازه میوه است به صورتی که فیسالیس پروویانا اندازه بوته و میوه بزرگتری دارد. 

نوع دیگری از فیسالیس وجود دارد که به فانوس چینی یا کاکنج معروف است که بیشتر جنبه تزئینی دارد. 

آیا می توان فیسالیس را در گلدان کاشت؟

بله در صورت استفاده از گلدان نسبتا بزرگ کشت آن امکان پذیر است.

در هنگام کاشت فیسالیس پروویانا توجه به چه نکاتی ضروری است؟

استفاده از کودهای شیمیایی به خصوص آنهایی که حاوی نیتروژن بالایی هستند سبب بزرگ شدن شاخ و برگ این گیاه و دیر رس شدن و کوچک شدن میوه ها می شود. استفاده از کودهای فسفر و پتاس بالا جهت تحریک به گلدهی توصیه می شود. 

این گیاه جهت تولید محصول در هوای آزاد نیازمند 90 تا 120 روز هوای گرم بالای 15 درجه سانتیگراد است. لذا در مناطق سردسیر کشت آن در  هوای آزاد معقولانه نیست و تولید محصول اقتصادی نمی کند. 

بازار مصرف این میوه کجاست و قیمت هر کیلوگرم آن چقدر است؟

لازم به ذکر است این میوه در ایران به خوبی شناخته نشده است. شهرهای بزرگ ایران عمده ترین مصرف کننده های میوه فیسالیس هستند ولی به طور قطع تهران بیشترین بازار مصرف را دارد. 

قیمت هر کیلو فیسالیس 60 تا 120 هزار تومان می باشد. ولی بعضی اوقات تا 25 هزار تومان نیز می رسد. 

جهت خرید بذر این میوه از لینک زیر استفاده کنید:

http://mrseed.ir/vegetable-seeds/physalis-seed

نظرات

    ارسال نظر